W sklepie KNA możesz kupić Lekcje w wersji MINI - idealne do szybkiej audio powtórki
|
Zmotywowany wyjazdem za granicę, gdzie ponownie odkryłeś, że język obcy jest przydatny, przeglądasz oferty szkół językowych. Wybierasz język do nauki i wtedy natrafiasz na pierwszy dylemat: wybrać kurs grupowy, czy zajęcia indywidualne.
Mity i fakty związane z zajęciami indywidualnymi opisałem tutaj, a teraz wspólnie przyjrzyjmy się tym w grupie.
Fakt. Koszt najmu sali, wynagrodzenia lektora, opłata za media, materiały itp. są dzielone przez liczbę uczestników w grupie – musi być taniej.
Fakt. Jesteś zdolniachą albo masz potrzebę szybciej przerobić materiał ze względu na wyjazd do pracy za granicę – nie ma takiej opcji.
W grupach tempo i poziom pracy jest uśredniony z tendencją do dostosowania go do najsłabszych uczniów. Podobnie było za czasów szkolnych: Ci co szybko rozwiążą zadanie często siedzą i się nudzą lub rozwiązują kolejne ćwiczenie, tym razem z gwiazdką.
To właśnie na zajęciach grupowych usłyszysz różne akcenty i doświadczysz różnych stylów dyskusji. Będziesz miał także okazję wychwycić błędy innych kursantów i na nich się uczyć. Na zajęciach indywidualnych przecież lektor nie popełnia błędów, a już na pewno nie native speaker. No może od czasu do czasu jakiś drobny błąd się zdarzy :p
Na zajęciach grupowych doświadczysz też większej ilości typów rozmowy niż dialog lub monolog. Nauczyciel ma do wyboru rozbudowane scenki, debaty, czy konkursy drużynowe, które uczą współpracy z użyciem języka angielskiego. Musisz przyznać, że dobrze jest przećwiczyć takie sytuacje w bezpiecznym środowisku lekcyjnym, zanim zetkniesz się z nimi np. w pracy w sytuacji, która może decydować o twojej dalszej karierze zawodowej.
Teoretycznie, możesz. Jeżeli lektor Ci nie podejdzie, to czasem warto zmienić grupę, a czasem nawet szkołę językową. Często jednak wystarczy, że poinformujesz o problemie metodyka albo dyrekcję, aby przyjrzała się lektorowi dokładniej i zaoferowała Ci korzystne rozwiązanie.
Fakt. Pod kontrolą lektora spędzisz 10-15 minut i to w małej grupie. W dużej klasie, jeszcze mniej.
Zastanów się tylko, czy ta kontrola jest Ci potrzebna? Dlaczego jest ona tak ważna? Wyobraź sobie, że lektor na zajęciach 1 na 1 poprawia każdy twój błąd. Jak się z tym czujesz? Teraz wyobraź sobie, że robi to samo, ale na forum klasy. Taka postawa lektora zakłóciłaby komunikację, płynność wypowiedzi i zmiażdżyła Twoją motywację do nauki, nie wspominając nawet o pewności siebie. Zatem, dlaczego potrzebujesz 100% uwagi nauczyciela?
Na pewno będziesz dużo mniej rozmawiać z lektorem. Przy dobrze prowadzonych zajęciach, będziesz miał równie dużo okazji do rozmowy co na zajęciach 1 na 1, ale z innymi kursantami. Jak pisałem wyżej, jest to bardzo potrzebny element nauki języka obcego.
To zależy od Ciebie. Jesteś zmotywowany i masz ściśle określony cel i termin? Grupa Ci tu nie pomoże. Ale, jeżeli zdarza Ci się, że zapał Ci słabnie już po pierwszym miesiącu, to właśnie zajęcia grupowe mogą pomóc.
Praca w grupie, to nie tylko nauka angielskiego, ale również budowanie relacji, poznawanie innych i wspólne spędzanie czasu. Kto Ci zabroni umówić się po zajęciach na wspólne wyjście np. do kina by obejrzeć film (po angielsku – of course)?
Dzięki tym nowym relacjom, nie będziesz chciał przegapić zajęć. Zakładam, że lubisz spędzić czas w miłym gronie. Mało tego, jeżeli się nie zjawisz, to ominie Cię partia materiału. Jasne, że dostaniesz kserówki do domu, ale przecież to nie to samo, co omówienie ich ze znajomymi.
Zajęcia grupowe mogą pomóc Ci z motywacją, aby regularnie chodzić na lekcje. Z drugiej strony, możesz trafić na grupę, z którą nie będziesz mieć chemii. Warto wtedy rozważyć zmianę grupy czy nawet szkoły językowej. Zajęcia w grupie oferują wiele zróżnicowanych form pracy pomimo tego, że odbywają się pod mniejszą indywidualną kontrolą lektora.
To czas zapytać, jaką formę nauki Ty preferujesz i dlaczego? A może całkowicie się nie zgadzasz z moimi punktami? Daj znać w komentarzu.