Angielski z Szymonem - pokonaj swój lęk przed mówieniem
Czy lekcje przez Skype są dla mnie?

Lekcje przez Skype'a - czy zajęcia online są dla Ciebie?

Nowoczesne technologie rozwijają się w zawrotnym tempie. Pomimo tego, że Skype jest na rynku od 2003 roku, to wciąż wiele osób ma opory przed nauką angielskiego online i wybierają kurs twarzą w twarz. Chciałbym zatem w artykule opisać zalety i wady lekcji językowych przez Skype, a w podsumowaniu umieszczę listę cech, która pozwoli Ci szybko sprawdzić, czy lekcje przez internet będą właściwe dla Ciebie.

Może masz przemyślenia na ten temat i chcesz się nimi podzielić jeszcze przed przeczytaniem artykułu? Napisz śmiało w komentarzu.

Jakie zalety niesie ze sobą lekcja angielskiego przez komunikator internetowy?

Nauka przez komunikator to niesamowita oszczędność czasu. Nie musisz dojeżdżać na zajęcia, szukać miejsca parkingowego, odśnieżać auta, ani omawiać logistyki z całą rodziną. Siadasz przed swoim komputerem albo smartfonem i jesteś gotowy do zajęć (chyba, że nie odrobiłeś pracy domowej –  wtedy jesteś nieprzygotowany, ale nadal jesteś na lekcji 😊).

Możesz odbywać zajęcia nawet, jeżeli jesteś na urlopie albo wyjeździe. Naturalnie, możesz nie chcieć się uczyć na urlopie, ale masz taką opcję. Wybierając zajęcia w realu, nie możesz przecież zabrać lektora ze sobą.

Skoro nie musisz wychodzić z domu, to nie musisz się przygotowywać do wyjścia. Możesz w trakcie zajęć siedzieć w piżamie, papilotach i maseczce na twarzy – wystarczy, że nie włączysz kamery, a lekcję odbędziesz z samym audio.

Zajęcia mogą odbywać się w najróżniejszych porach. Zarówno ty, jak i lektor, możecie odbywać tę lekcję z domu w godzinach nieprzyzwoicie wczesnych albo karygodnie późnych.

Lekcję możesz nagrać dla własnych potrzeb. Co prawda Skype nie daje takiej możliwości, ale zewnętrzne programy i inne komunikatory już tak. Możesz nagrać swoją lekcję i ją przeanalizować. Zobaczyć na przykład na nagraniu jak lektor układa usta przy wymowie jakiegoś wyrazu, a jak ty. Gorąco polecam Ci, abyś nagrał swoją pierwszą lekcję, a potem powtórzył nagranie po 3 miesiącach, żeby ocenić swój postęp.

Możesz wybrać nauczyciela nie tylko ze swojej miejscowości, ale z całego kraju, a nawet z zagranicy. Chcesz uczyć się języka islandzkiego, a mieszkasz w miasteczku bez Islandczyków? Skype pozwoli Ci na znalezienie rodowitego  użytkownika języka wikingów. Oczywiście, z angielskim jest jeszcze łatwiej i możesz przebierać w ofercie lektorów.

Skoro tak wielu lektorów stara się pozyskać Ciebie jako klienta, to na pewno oferują zróżnicowane ceny za swoje usługi. Możesz szybko i łatwo wyszukać lektora w swoim przedziale cenowym. Proste, niczym na Allegro. 😊

Lekcje przez Skype - zorganizuj sobie miejsce do nauki.

Czas spojrzeć na wady lekcji przez Skype.

Po pierwsze – problemy i lęk towarzyszący używaniu nowych technologii. Masz pełne prawo nie chcieć uczyć się obsługi kolejnego programu, albo instalować kolejnej aplikacji na telefonie. W pełni to rozumiem. Na szczęście, nie jesteś w tym sam i twój lektor albo szkoła językowa pomogą Ci opanować używanie Skype w zakresie, jak będzie ci potrzebny. Sami twórcy programów też starają się, aby były one tak proste w użyciu, jak to tylko możliwe.  

Technologia potrafi zawieść, nawet ta prosta w użyciu. Wystarczy, że nie masz prądu i naładowanej komórki i już zajęcia się  nie odbędą. Niby takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale potrafią popsuć sporo krwi. Co więcej, twój komputer, lub sam Skype, mogą się zwiesić, przez co spędzisz 15 minut uruchamiając ponownie sprzęt. A czas lekcji płynie nieubłaganie.

Co więcej, jakość połączenia może nie pozwalać na płynną rozmowę. Skype nie ma dużych wymagań dotyczących prędkości przesyłania danych, ale nawet na szybkim łączu zdarzają się opóźnienia dźwięku czy obrazu. Trzeba się też przyzwyczaić, że jakość obrazu potrafi być bardzo zmienna. Dźwięk na szczęście trzyma często wysoki i stabilny poziom.

Kolejnym problemem może być brak materiałów papierowych. W szkole raczej narzekałeś pewnie na za dużą ilość kserówek i podręczników, a tu może Ci ich brakować.  Zajęcia przez internet są często nastawione na konwersacje, bo odbywają się przez KOMUNIKATOR internetowy –program stworzony przeważnie wyłącznie w tym celu. Będziesz na pewno dużo mówił w trakcie takich zajęć, ale trudniej będzie Ci robić notatki czy rozwiązywać ćwiczenia.

Problem ten można stosunkowo łatwo rozwiązać. Możesz na przykład umówić się na podręcznik z nauczycielem i w trakcie zajęć będziesz miał papierową wersję przed sobą. Albo dzięki dokumentom Google udostępnionym przez nauczyciela, możesz otrzymać materiały do edycji i wpisywać wyrażenia w luki, czytać tekst, a nawet wziąć udział w interaktywnej grze. Zaufaj mi, kiedy napiszę, że nie będziesz przeważnie drukował tych materiałów. Fajnie, bo chronisz środowisko. Nie fajnie, bo rzadko będziesz do nich wracał pomiędzy zajęciami.

Za plus podałem brak dojazdów na lekcję, ale jest on związany z pewną niedogodnością – brakiem wyznaczonego miejsca do nauki. Kiedy jedziesz na zajęcia do szkoły językowej, to masz moment, żeby się mentalnie na nie przygotować. Jest to taka faza przejściowa. A gdy jesteś już na miejscu, nic cię nie rozprasza i jesteś otoczony plakatami, książkami, płytami i słownikami, które pomogą Ci się skupić na nauce.

Ucząc się angielskiego w domu – jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Jeżeli nie zadbasz o swój komfort i jedynie zamkniesz się w małym niewietrzonym pokoju, a dzieci będą Ci pukać do drzwi co 10 minut, to będzie Ci bardzo ciężko przejść w tryb nauki.

Podsumowując

Lekcje przez internet są dla Ciebie, jeżeli

  • regularnie korzystasz z funkcji internetowych swojego smartfona – oznacza to, że nie boisz się nowinek technologicznych,
  • masz stabilny internet,
  • potrafisz zorganizować sobie czas i miejsce do nauki
  • nie potrzebujesz kserówek – jesteś osobą Eco
  • masz dość tracenia czasu na dojazdy,
  • chcesz mieć duży wybór lektorów.

Lekcje przez internet nie są dla Ciebie, jeżeli:

  • technologia często Cię zawodzi,
  • wiesz, że przez szklany ekran, to nie będzie to samo,
  • chcesz mało mówić i słuchać, a więcej czytać i pisać po angielsku

Czy widzisz inne problemy lub atuty lekcji angielskiego przez internet? Pomóż innym zdecydować, czy ta forma nauki jest dla nich odpowiednia przez skomentowanie tego posta.

Mogą Cię też zainteresować