W sklepie KNA możesz kupić Lekcje w wersji MINI - idealne do szybkiej audio powtórki
|
O początku mojej przygody z podcastami możecie przeczytać na Facebooku, gdzie ostatnio podzieliłem się takim oto wpisem: (link).
Jest to audycja radiowa dostępna w internecie, której możecie przesłuchać w dowolnym momencie. Można ją pobrać na komputer/smartfon/odtwarzacz mp3 i odsłuchać np. podczas biegu czy dojazdu autem albo rowerem do pracy. Nazwa pochodzi od angielskich słów iPod (tak, ten odtwarzacz mp3 zaprojektowany przez Apple przed iPhonem i iPadem) oraz końcówki wyrazu broadcast, czyli nadawać/transmitować. Pierwszy raz użyto tego terminu w 2004 roku.
Głównym źródłem podcastów jest iTunes (bo gdzieżby indziej, skoro nazwa pochodzi od firmy z nadgryzionym jabłkiem) i każdy szanujący się podcast będzie dostępny właśnie w tym miejscu. Mało tego, podcasty są najczęściej materiałami darmowymi. Z początku były to często materiały słabej jakości, tworzone przez amatorów, pasjonatów, ale obecnie wartość podcastowania została doceniona przez topowe rozgłośnie radiowe jak amerykańskie NPR, który ma całą serię podcastów, brytyjski BBC, czy polskie rozgłośnie jak Trójka i RMF FM.
W popularyzacji tych audycji pomaga też coraz szerszy i tańszy dostęp do stosunkowo tanich mikrofonów USB, dzięki którym, przy pomocy domowego komputera, każdy może zostać podcasterem, a więc osobą nagrywającą podcast.
Wśród ponad 550 000 podcastów dostępnych na iTunes (dane na pierwszy kwartał 2018 roku) znajdziemy materiały o najróżniejszej tematyce, od muzyki jazzowej, po biznes, marketing, rodzicielstwo, lifestyle, minimalizm, bajki dla dzieci po materiały medytacyjne, psychologiczne lub o grach zarówno planszowych, jak i tych z prądem. Znacząca większość materiałów jest dostępna w języku angielskim, choć i polski podcasting przeżywa obecnie boom.
Moim zdaniem, jest to największa zaleta znajomości języka obcego – dostęp do wiedzy z całego świata, a to właśnie język angielski dominuje zarówno tutaj, jak i na YouTube.
Ponadto, wśród tego multum tematów, znajdziemy też podcasty do nauki języków. Czasem egzotycznych, jak swahili lub hindi, ale jest też dużo podcastów do nauki języka angielskiego.
Oprócz już wspomnianej łatwości dostępu do materiałów i możliwości uczenia się w wybranym przez nas momencie i miejscu, jest jeszcze aspekt szerokiego wyboru – jeżeli dana audycja nam nie odpowiada, na pewno uda się znaleźć inną, lepszą. Możemy słuchać jednej audycji wielokrotnie, dzięki czemu lepiej zapamiętamy słówka, czy chociażby więcej zrozumiemy za każdym razem, gdy przesłuchamy materiał.
Pamiętajmy też, że jeżeli zależy nam na komunikacji w języku obcym, to jednym z głównych elementów komunikowania się, jest właśnie słuchanie Powiedzcie, co jest dla Was łatwiejsze, rozmowa twarzą w twarz czy przez telefon? Zrozumienie materiału audio jest zwykle trudniejsze niż zrozumienie materiału video, gdzie widzimy kontekst, mimikę i język ciała, które często pomogą nam wywnioskować co się dzieje. W materiale audio musimy skupić się na melodii języka, prozodii (czyli akcencie zdaniowym i intonacji). Dzięki ćwiczeniom na materiale trudniejszym w odbiorze, rozmowa twarzą w twarz będzie nam szła jak z płatka.
Jak już mówiłem, jest ich całe mnóstwo. Oto kilka podcastów do nauki języka angielskiego, na które warto zwrócić uwagę:
English Class 101 – propozycja dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych.
Learn English Elementary – podcast od British Council dla osób początkujących. Zawiera aż 4 sezony materiałów.
Business English Pod– podcast z językiem biznesowym, biurowym i nieco bardziej formalnym. Znajdziemy tam materiał na różnych poziomach zaawansowania, choć sugeruję je dla osób na poziomie co najmniej B1.
2-minute English – macie mało czasu? Jest to coś dla was. Podcast przedstawiający zwroty i wyrazy przydatne w konkretnych sytuacjach np. 5 wyrażeń związanych z rozczarowaniem.
Learning English News Review – materiał od BBC. Najświeższe wiadomości podane w krótkiej formie z wyjaśnieniem pewnych zwrotów typowych dla mediów i nagłówków gazet.
Luke’s English Podcast – ponad 500 odcinków pełnych wiedzy i humoru. Raczej dla osób średnio-zaawansowanych niż początkujących.
Na koniec tej listy podam jeszcze swój podcast do nauki angielskiego, skierowany do osób początkujących. Przynajmniej na razie, gdyż w planach jest podnoszenie poziomu słuchających co odcinek
Mój podcast nosi tytuł Kwadrans Na Angielski i jego celem jest nauczenie Was mówienia po angielsku poprzez częste powtarzanie fraz i wyrażeń.
Zachęcam Was do szukania innych, być może i ciekawszych, podcastów (nie tylko do nauki języka angielskiego) i podzielenie się nimi w komentarzach.
Na koniec podam jeszcze moje ulubione anglojęzyczne podcasty, które nie służą do nauki, a raczej do rozrywki i zdobywania wiedzy.
99% invisibile – genialne materiały z szeroko pojętego designu i architektury z kojącym głosem Romana Marsa. Najświeższy odcinek dotyczył projektowania koszulek dla graczy NBA w połowie lat 90. GORĄCO POLECAM!
Stuff You Should Know – najróżniejsze zagadnienia omówione w przystępny i ciekawy sposób. Najnowszy odcinek jest o tym, jak antykoncepcja zmieniła świat,
Planet Money – podcast omawiający różne zagadnienia ekonomiczne na podstawie case study.
Linki w tym artykule prowadzą na strony tych podcastów, jednak najwygodniej jest wykorzystać aplikację do słuchania podcastów, zasubskrypowanie tych audcyji, które uznaliście za ciekawe i słuchanie ich w ruchu, w drodze do pracy czy podczas treningu.
Poniżej wstawiam filmiki instruktażowe pokazujące jak łatwo jest słuchać podcastów wszędzie, gdzie tylko jesteście.